Home > Mreže i članstva > Članstvo u SAM.I

Šta je međunarodna Samarićanska mreža?

Samaritan International 11 avgusta 1994. sledeće organizacije su formirale SAM.I:

  • Arbeiter-Samariter-Bund Nemačka (ASB)
  • Arbeiter-Samariter-Bund Austrija (ASBÖ)
  • Dansk Folkehjaelp iz Danske i
  • Beli krst iz Italije

Danas se ova mreža sastoji od 20 članica iz 19 zemalja i širi se i dalje.

IDC je postao deo SAM.I mreže u septembru 2013 i jedina je organizacija iz Srbije koja je član ove mreže. SAMARITAN INTERNATIONAL broji skoro 3 miliona članova i članica, 150.000 volontera i 45.000 zaposlenih u različitim zemljama i organizacijama.

Vodeći principi SAM.I

SAMARITAN INTERNATIONAL je evropska federacija neprofitnih i nevladinih organizacija koje su nezavisne od političkih, verskih i religijskih organizacija i koje rade u oblasti socijalnih usluga, spasilačkih službi, treninga za prvu pomoć i oblasti humanitarne pomoći. Saradnja među članicama je takođe osnažena kroz prevenciju katstrofa i razvoj međunarodnih sistema civilne zaštite.

Zagovaranje u SAM.I

SAMARITAN INTERNATIONAL je posrednik između evropskih institucija i svojih članica u oblastima koje su od interesa za njihov rad, a prvenstveno u oblasti medicinske zaštite, volonterskog rada i humanitarne pomoći.

SAMARITAN INTERNATIONAL neguje zajedničku saradnju između svih organizacija koje rade u oblastima od interesa za članice kroz izdavanje publikacije, organizacija stručnih sastanaka i konferencija i kroz zagovaranje.

Aktivnosti koje sprovodi SAMARITAN INTERNATIONAL su:

  • Socijalne usluge
  • Kvalifikovano volontiranje
  • Civilna zaštita
  • Evropska prva pomoć
  • Civilno društvo u EU okolini

Socijalne usluge

SAMARITAN INTERNATIONAL je posvećen razvoju kvalitetnih i inovativnih socijalnih usluga u oblastima podrške starima, dece i rada sa mladima, u oblasti nege za osobe sa invaliditetom, pružanja podrške žrtvama nasilja i ugroženim grupama u integraciji na tržište rada.

Kvalifikovano volontiranje

Članice organizacije ne mogu obavljati svoje usluge bez doprinosa 150.000 volontera u svim oblastima aktivnosti: socijalne usluge, obuka prve pomoći ili civilna zaštita. Dok volonteri nude svoje vreme i angažman besplatno, same organizacije moraju da ulože mnogo sredstava u privlačenje, obuku i zadržavanje volontera. Ova investicija je neophodna da bismo mogli da pružimo sveobuhvatnu ponudu usluga, u smislu različitih ponuđenih usluga, geografske i vremenske pokrivenosti.

Civilna zaštita

U oktobru 2001. godine, Evropska komisija je uspostavila Mehanizam civilne zaštite EU (UCPM). Mehanizam ima za cilj jačanje saradnje između zemalja EU i 9 država učesnica u oblasti civilne zaštite kako bi se poboljšala prevencija, spremnost i odgovor na katastrofe. Države članice EU i države učesnice izdvajaju nacionalne resurse za reagovanje u vanrednim situacijama Evropskom pulu civilne zaštite (ECPP) i mogu zatražiti pomoć u hitnim slučajevima.

Evropska prva pomoć

SAMARITAN INTERNATIONAL se već dugi niz godina aktivno zalaže za jedinstven evropski sertifikat prve pomoći. Organizacije članice SAM.I. mogu ponuditi svom lokalnom stanovništvu obuku prve pomoći u skladu sa uporedivim standardima, za koje je naša radna grupa, CC First Aid, priznala da se zasnivaju na istoj najsavremenijoj medicini hitne pomoći, kao što je definisano od strane Evropskog saveta za reanimaciju . Ovo interno priznanje je praktična inicijativa ka cilju zajedničkog priznavanja nacionalnih sertifikata prve pomoći širom Evrope.

Civilno društvo u EU okolini

Mreža SAMARITAN INTERNATIONAL okuplja organizacije civilnog društva iz EU sa organizacijama civilnog društva iz zemalja zapadnog Balkana i istočnog susedstva. Iskustvo je pokazalo da se te zemlje nedovoljno bave socijalnom politikom tokom priprema i pregovora o procesu članstva u EU. Stoga je još važnije i u interesu Unije jačanje i razvoj civilnog društva van granica EU.