Kratka istorija
IDC je nastao kao udruženje humanitarnih radnika inspirisanih saradnjom sa španskom humanitarnom organizacijom Movimiento por la paz – MPDL. MPDL je bio prisutan na Balkanu od početka 2000. pa do 2008 godine. U procesu povlačenja MPDLa, IDC je počeo da preuzima deo njihovih aktivnosti i programa, i zvanično se registrovao 13. aprila 2007. godine.
Engleski naziv organizacije je Initiative for Development and Cooperation, a skraćenica od engleskog naziva, IDC, se nalazi u logou organizacije i najčešće koristi kao skraćeni naziv organizacije.
2010. – IDC postaje član Zelene inicijative, koja i dan danas funkcioniše u neformalnom kapacitetu. Kroz ovu inicijativu IDC osniva svoje prvo socijalno preduzeće Eko BaG. Preduzeće posluje u oblasti ekologije i upravljanja otpadom i pravi torbe, novčanike i druge modne dodatke od iskorišćenih folija za bilborde.
2011. – Imajući u vidu kompatibilne ciljeve i misije, IDC je otpočeo intenzivnu saradnju i strateško partnerstvo sa nemačkom organizacijom Arbeiter-Samariter-Bund Serbia (ASB) . U okviru te saradnje ove dve organizacije delile su do nedavno i kancelariju u Beogradu. Takođe, iste godine IDC postaje generalni sekretar SENS mreže 2011.godine, kasnije i član ENSIE, ali i osniva Koaliciju za razvoj solidarne ekonomije za aktera na polju zagovaranja povoljnijeg okruženja za razvoj socijalnog preduzetništva.
2013. – Arbeiter-Samariter-Bund Serbia (ASB) je nemačka organizacija usmerena na humanitarne i socijalne delatnosti i najviše angažovana u oblastima civilne zaštite, uslugama spašavanja i socijalnim uslugama. ASB je kao nepolitička i nereligijska organizacija osnovana još daleke 1888. godine, i trenutno je jedna od najvećih organizacija u Nemačkoj u oblasti pružanja socijalnih usluga na kojima zapošljava preko 15.000 ljudi. Kao rezultat partnerstva sa ASBom, IDC je postao članica međunarodne mreže ASB-a, SAM.I (Samaritan International). Iste godine IDC postaje član međunarodne mreže SOLIDAR, a kasnije shvativši vrednost umrežavanja i njene dobrobiti po rast organizacije postaje član i brojnih drugih mreža.
2014. IDC najpre u partnerstvu sa ASB, ali i samostalno, postaje jedna od vodećih humanitarnih organizacija u Srbiji. Tokom poplava koje su pogodile našu zemlju IDC je uspeo da prikupi i distribuira velike količine humanitarne pomoći. Kao partner na projektima IDC zajedno sa ASB sproveo projekte revitalizacije i obnove poplavljenih domaćinstava i poljoprivrednog zemljišta u Ljigu, Krupnju, Šapcu i drugim opštinama.
2014-2015. nastaje IDC volonterski program koji svoj razvoj doživljava od 2015. sa izbijanjem migrantske krize. IDC je kroz volonterske i medicinske timove tokom 3 godine pružao podršku lokalnim zajednicama da ublaže efekte ove krize. U Subotici, Šidu, Somboru, Dimitrovgradu i drugim opštinama kontinuiranim prisustvom realizovali smo preko 50.000 medicinskih intervencija, 6000 volonterskih dana i obezbedili medicinsku opremu i vozila lokalnim ustanovama.
2016. osnivamo drugo socijalno preduzeće Agro IRIS koje se bavi sušenjem voća. Preduzeće povezuje male poljoprivrednike ugrožene posledicama poplava u Srbiji i kroz sistem mobilnih sušara, otkupljuje po uvećanoj ceni njihove proizvode, obezbedjuje zajedničko brendiranje i plasiranje robe. Preduzeće već u prvoj godini dobija brojne nagrade na Novosadskom sajmu poljoprivrede. Agro IRIS je dobitnik nagrade „Best small business“ na konkursu Dobra hrana za sve, u okviru UN samita o hrani.
2018. IDC kao vodeći nosilac projekta IRIS umrežavanje preuzima koordinaciju IRIS mreže – regionalne mreže organizacija pružalaca socijalnih usluga.
2020. IDC je jedino lokalno udruženje građana koje je istovremeno realizovalo dva projekta posvećena integraciji interno rasljenih lica i povratnika po sporzumu o readmisiji i povratku raseljenih lica na Kosovo. IDC se razvija i na drugim poljima, u okviru EMPACT projekta, razvili smo interne procedure i dokumente i sertifikovali se u okviru Europe Aid Volunteers programa.
2021. osnovano je i treće socijalno preduzeće, Frigo IRIS. Preduzeće se nalazi u Novom Pazaru i poseduje hladnjaču izgradjenu u okviru projekta Socijalno preduzetništvo kao model za smanjenje siromaštva. Glavni programski fokus projekata koji se realizuju u ovom periodu su socijalna inkluzija i smanjenje siromaštva pripadnika osetljivih društvenih grupa, sa fokusom na povratnike po sporazumu o readmisiji, Rome i mlade.