
Konferencija „Razmena primera dobre prakse o metodama mirnog rešavanja radnih sporova“
U Palati Srbija, 08. jula 2022. godine, održana je konferencija pod nazivom Razmena primera dobre prakse o metodama mirnog rešavanja radnih sporova. Cilj konferencije bio je da predstavi rezultate projekta Zajednički napori socijalnih partnera na povećanju vidljivosti instituta mirnog rešavanja radnih sporova.
Konferenciju je otvorio Mirko Janić, državni sеkrеtar u Ministarstvu za rad, zapošljavanjе, boračka i socijalna pitanja, a uvodnu reč su dali Miodrag Nedeljković, direktor IDC-a i Danilo Milić, Koordinator za jugoistočnu Evropu Međunarodnog centra Olof Palme, koji je finansirao ovaj projekat.
U okviru prvog panela predstavnici projektnih partnera razgovarali su o ulozi instituta mirnog rešavanja radnih sporova u kontekstu socijalnog dijaloga, a potom su predstavljeni glavni rezultati projekta:
- Online kurs Mirno rešavanje radnih sporova
- Studija „Izazovi mirnog rešavanja radnih sporova u Republici Srbiji“
- Ciklus radionica „Mirno rešavanje radnih sporova u praksi“ kroz koje je prošlo preko 90 učesnika u 4 grada
- Predavanje o švedskom modelu mirnog rešavanja radnih sporova kom je prsustvovalo preko 60 učesnika
U okviru drugog panela učesnici su imali priliku da kroz primere dobre prakse u pogledu mirnog rešavanja radnih sporova, iz Italije, Španije i Albanije. Oni su zajedno sa kolegama iz ovih zemalja sagledali uporednu praksu mogućnosti njene primene u društveno normativni okvir Republike Srbije, a sve u cilju jačanja socijalnog dijaloga i zaštite socijalno-ekonomskih prava građana. Drugi panel je organizovan u saradnji sa međunarodnom mrežom SOLIDAR, u okviru projekta Ostvarivanje socijalne Evrope za sve, a koji finansira Evropska Komisija.
Ovom konferencijom završen je još jedan ciklus rada na povećanju vidljivosti instituta mirnog rešavanja radnih sporova. IDC zajedno sa socijalnim partnerima već duže od šest godina radi na povećanju vidljivosti instituta i prevazilaženju postojećih ograničenja nastalih usled neinformisanosti i nepoverenja od strane zaposlenih i poslodavaca, slabe vidljivosti Republičke Agencije za mirno rešavanje radnih sporova, i sl., koje su uticale na to da sudska zaštita i dalje ostaje primaran oblik zaštite prava zaposlenih. Jačanje primene instituta mirnog rešavanja radnih sporova doprinosi obezbeđivanju ostvarivanja socijalno-ekonomskih prava u Republici Srbiji i dovodi do inkluzivnog pristupa pravdi na brži i ekonomičniji način.
********************
Projekat Zajednički napori socijalnih partnera na povećanju vidljivosti instituta mirnog rešavanja radnih sporova realizuje IDC u saradnji sa Ujedinjenim granskim sindikatom NEZAVISNOST, Unijom poslodavaca Srbije i Savezom samostalih sindikata Srbije, uz podršku Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova. Projekat finansira Međunarodni centar Olof Palme.