Home > Aktuelno > Radna poseta Dablinu i Irskoj u okviru projekta Net-works i okrugli sto na temu metodologija obrazovanja odraslih na radu
Print Friendly, PDF & Email

Radna poseta Dablinu i Irskoj u okviru projekta Net-works i okrugli sto na temu o metodologija obrazovanja odraslih na radu

Kraj juna obeležilo je putovanje u Dablin, gde su nas ugostili naši partneri ISEN (Irska mreža socijalnih preduzeća). Tokom prvog dana posete održan je radni sastanak partnera na projektu koji dolaze iz 8 evropskih zemalja i rade na formiranju i razvoju mreža socijalnih preduzeća ili preduzeća za radnu integraciju.

Drugog dana posete održan je okrugli sto na temu metodologija rada socijalnih preduzeća i preduzeća za radnu integraciju. U okviru prvog panela Gospodin Richard Gavin, iz Odeljenja za ruralni razvoj i razvoj zajednice grada Dablina, pristupio je pitanjima iz institucionalne perspektive i istakao da su glavni ciljevi kojima odeljenje teži: (i) podizanje svesti, (ii) podrška za socijalna preduzeća, i (iii) unapređenje politike. On je objasnio kako je jedna od velikih slabosti koja utiče na razvoj socijalne ekonomije u Irskoj nedostatak podataka. Druga dva gosta su pristupila temi okruglog stola iz ugla socijalnih preduzetnika. G-đa Maggie Clune predstavljala je metodologiju rada socijalnog preduzeća PACE, koje radi na socijalnoj integraciji bivših osuđenika. Gospođa Kler Dauni je predstavljala Rediscovery Centar, Nacionalni centar za cirkularnu ekonomiju u Irskoj gde je okrugli sto i održan. Oni su ukratko govorili o glavnim aktivnostima, ciljnim grupama, izazovima i metodologijama rada i osvrnuli se na potrebu uticanja na politike i stvaranja povoljnijeg okruženja za razvoj socijalne ekonomije.

Drugi deo okruglog stola bio je posvećen razmeni znanja, ideja i prakse u okviru projektnog konzorcijuma. Učesnici su bili podeljeni u grupe i svaka grupa je imala vođenu diskusiju na sledeće tri teme: Saradnja između javnog i privatnog sektora u ekosistemu socijalne ekonomije, Obuka za radnike i Uključivanje radnika u socijalnoj ekonomiji. Kako su grupe rotirale između ova tri mala okrugla stola, svaka grupa je dala doprinos diskusiji na ove tri teme.

Nakon diskusija imali smo priliku da obidjemo Rediscovery centaru čije funkcionisanje su ugrađeni praktični primeri svega navedenog u okviru obe sesije. Partneri na projektu imali su priliku da se upoznaju sa funkcionisanjem centra u svakodnevnim aktivnostima, na nivou centra kao koncepta cirkularne ekonomije i kao primer inicijative zajednice uz podršku lokalnih vlasti.

Više o projektu i ovom dogadjaju čitajte u novom Newsletter-u ili na sajtu ENSIE mreže.

****

Projekat Net-works se realizuje u okviru Erasmus+ programa.

Projekat sprovodi ENSIE mreža (Belgija) u partnerstvu sa Ateliere fara frontier (Irska), Galileo Progetti Nonprofil Kft. (Mađarska), CDI (Severna Makedonija), Associacao A3S (Portugal), ASSE (Slovačka), IDC (Srbija).